top of page

Girstupio parkas

Užsakovas

Vieta

Metai

Plotas

Projekto tipas

Autoriai

Kauno miesto savivaldybė

Gričiupio g. 14, Kaunas, Lietuva

2023 - atliekama projekto ekspertizė

21952 m2

Architektūrinis projektas

Simona Gaigalaitė, Mantas Meštaras, Mindaugas Gaigalas

Girstupio parkas – Kauno mieste įskūręs parkas, kuris savo statusą įgavo 1997 m. lapkričio 20 d., siekiant, jog šis sklypas taptų dar viena išsaugota miesto žaliąja zona gyventojams ir miesto svečiams. Tokia saugomo kraštovaizdžio dalis pasižymi savotiška ir išlaikyta natūralios gamtos forma, kurią siekiama išsaugoti nuo privatizacijos ir urbanizacijos. Tad Girstupio parko sutvarkymo projektas apima įvarius tiek infrastruktūros, tiek želdinimo bei mažosios architektūros sprendinius, kuriais siekiama, kad kiekvienas gyventojas galėtų atrasti savo būdą prisijungti prie gamtos ir mėgautis jos grožiu.

Projektiniai sprendiniai

Girstupio parke siūloma išskirtinė aplinka pasyviam poilsiui, kuriame dominuoja laisvas takų tinklas. Parko sprendiniais siekiama saugoti gamtą ir mažiau trikdyti natūralią parko florą ir fauną, tad nekuriamos intensyvios aktyvios zonos, o kaip tik, didžioji teritorijos dalis skiriama pasyviam poilsiui. Tačiau norint laiką leisti aktyviai – tam numatytos atskiros zonos, kaip: krepšinio aikštelė, sporto įrenginių zona bei skirtingo amžiaus vaikams skirtos žaidimų aikštelės. Parko įėjimai – išdėstyti strategiškai, kad parkas būtų pasiekiamas visoms gyventojų grupėms. Parko centre projektuojama daugiafunkcinė pieva, kuriai nėra priskirtas konkretus panaudojimo būdas, kadangi siekiame, jog visas įmanomas funkcijas gyventojai atrastų patys. Norint išsaugoti bioįvairovę ir apsaugoti šlaitus nuo erozijos, numatomi tankūs krūmynai bei su šlaitų erozija sėkmingai kovojantys medžiai. Takai taip pat įrengti prisitaikant prie šlaitų, numatytos ir informacinės lentelės. Parko takų projektavimas atliekamas taip, kad kuo mažiau pažeistų esamą augmeniją, o kaip tik, padėtų išsaugoti gamtos grožį ir unikalumą.

Infrastruktūra

Automobilių stovėjimo aikštelės yra prieinamos iš visų teritorijos pusių: rytuose yra komercinės paskirties, o šiaurėje, pietuose ir vakaruose yra daugiabučių ir vienbučių namų stovėjimo aikštelės. Pagrindinis susisiekimas vyksta per Pašilės gatvę, esančią rytuose.

Pastatų aplinka įvairi: nuo gyvenamųjų namų ir daugiabučių iki komercinių pastatų ir garažų. Taip pat pastebimi per teritoriją einantys elektros ir dujų tinklai, kurie aptarnauja šalimais esančias gyvenamąsias zonas.

Gamtinis karkasas

Girstupio parkas yra saugomo kraštovaizdžio zonoje, pasižymi lapuočiais medžiais ir krūmais, ypač gluosniais ir karklais, taip pat auga kelios eglės ir vaismedžiai. Artimiausi vandens telkiniai yra Nemuno upė pietuose, Gričiupio upelis šiaurės vakaruose ir pats Girstupio upelis, kuris ir teka per parko teritoriją. Netoliese yra įsikūrę it kiti miesto parkai: Draugystės, Kovo 11, Panemunės miško ir Ąžuolyno parkai.

01.  Sporto element aikštelė 

02.  Laisvai naudojama pieva 

03.  5-12 m. vaikų žaidimų aikštelė 

04.  2-5 m. vaikų žaidimų aikštelė 

05.  Krepšinio aikštelė

Esama situacija

Gričiupio Parkas, esantis Kauno mieste dešiniajame Nemuno krante, yra vidutinio užstatymo intensyvumo zonos dalis. Todėl čia vyrauja mažaaukštė ir daugiabutė gyvenamoji statyba su būtina infrastruktūra. Parkas ribojasi ir su didelio užstatymo intensyvumo gyvenamąja teritorija šiaurėje. Parko teritorija priklauso intensyviai lankymui naudojamų želdynų ir aikščių kategorijai, tokiai kaip rekreaciniai želdynai ir miesto parkai. Teritorijoje dominuoja lapuočiai medžiai. Aplinkui išsidėstę daugiausiai gyvenamieji namai, keletas komercinių pastatų ir garažų. Esant dabartinei projekto būklei, iškilusios tam tikros svarbios problemos reikalauja greito ir funkcionalaus sprendimo. Sklype didžiausia problematika kyla dėl vandens nuvėdimo nebuvimo ir kai užteršiamas per parko teritoriją einančio Girstupio upelio vanduo – juntamas nemalonus kvapas, kyla grėsmė ekologinei upelio sistemai. Be šių iššūkių, pastebima, kad sklype trūksta ir svarbių infrastruktūros elementų, tokių kaip pėsčiųjų takai, apšvietimas, mažosios architektūros objektai, sporto treniruokliai. Taip pat būtų naudinga įrengti biotualetų vietą ir numatyti vaizdo stebėjimo kameras siekiant užtikrinti saugumą parko lankytojams.

rodykles2.png
rodykles2.png

+370 (664) 35 648

J. Jasinskio g. 16A, Vilnius, Lietuva

MB "Inout.designstudio"

bottom of page