
Kultūros paskirties pastato Garsioji g. 3 architektūrinio projekto konkursas
Užsakovas
Vieta
Metai
Statusas
Plotas
Projekto tipas
Autoriai
Vilniaus miesto savivaldybė
Garsioji g. 3, Vilnius, Lietuva
2023
Konkursas
1883 m2
Architektūrinis projektas
Simona Gaigalaitė, Mantas Meštaras, MB studija "Nytt"
Maksimaliai prisitaikyti prie esamų želdinių grupių ir medžių, juos išsaugant bei formuoti erdves bei takų sistemas kurios prisitaiko prie esamo gamtinio karkaso
Bendruomenės poreikių išpildymas
Naujai numatyti sprendiniai skatina įvairaus amžiaus žmonių bendruomeniškumo jausmą, kuriant daugiafunkcines erdves, kurios yra skirtos aktyviai ir pasyviai veiklai, kūrybiniams užsiėmimams.
Augalai
Prie pagrindinio įėjimo planuojami ilgą dekoratyvumą turintys augalai, prisitaikę augti pavėsio sąlygomis. Vidiniuose kiemuose projektuojamos minimalistinio dizaino žaliosios zonos, kuriose parinkti augalai artimi Lietuvos kraštovaizdžiui.
Parko zonoje naujai želdinamuose plotuose numatomi krūminiai augalai, prisitaikantys prie esamų medžių grupių.
Projekto sprendimai
Naujoje teritorijoje planuojami 3 pagrindiniai įėjimai į parko zoną: pirmasis šiaurės pusėje per vidinį kiemą tarp bendruomenės centro pastato, antrasis vakarų pusėje (pėsčiųjų tako tęsinys nuo Tolimosios gatvės), o trečiasis šiaurėje nuo naujai projektuojamos automobilių parkavimo aikštelės. Tarp pastatų numatomos 2 vidinės kiemų erdvės su organiškų formų želdinių plotais, kurie išdėstyti taip, kad būtų išsaugoti esami medžiai aplink pastatų kontūrą. Pietinėje vidinio kiemo dalyje pagrindinis takas jungiasi į parko zoną. Takai parke formuojami organiškų formų, prisitaikant prie esamų želdinių ir medžių grupių, ir kuriant pagrindines judėjimo kryptis tarp funkcinių zonų. Vakarinėje sklypo dalyje projektuojama vaikų žaidimo aikštelė kartu su poilsio ir hamakų zonomis. Aikštelės konstrukcija prisitaiko prie gamtos, naudojamos natūralios medžiagos, kaip: mediena, virvės, tekstilė. Forma taip pat reaguoja į aplinkinius medžius, įtraukdama vieną jų į savo vidinę erdvę.
Vaikų žaidimų aikštelę sudaro trys pagrindinės zonos: sūpynių zona, interaktyvi žaidimų ir sporto erdvė su virvių elementais, hamakų zona su plačiomis atsisėdimo vietomis. Vaikų žaidimų aikštelės zona yra kintanti, šaltuoju metų sezonu vietoj hamakų zonos atsiranda kintančios erdvės, kurios gali būti išnaudojamos kūrybiškai – lauko žaidimams: slėpynėms tarp širmų, labirintų zonai ir t.t.
Vakarinėje sklypo dalyje numatytos balansinių takų jungtys, kurios sudarytos iš skirtingų lygių medinių tašų. Takų jungtys yra daugiafunkcinės, jas galima naudoti balansiniam vaikščiojimui, atsisėdimui ir žaidimams.
Pietvakarinėje sklypo dalyje projektuojama amfiteatro zona turi 3 skirtingų lygių apskritimo formos į žemės paviršių įsiliejančias amfiteatro atsisėdimo vietas. Kairėje amfiteatro pusėje formuojama nuožulni plokštuma. Aplink amfiteatrą projektuojama lauko pergola, o pati amfiteatro erdvė funkciškai skirta renginiams, mokymuisi lauke, žaidimams bei kūrybiniai veiklai gamtoje.
Rytinėje sklypo dalyje projektuojama skate parko zona, aktyviam poilsiui. Skate parko zonoje numatytos iškilios žaliųjų plotų zonos su aplink jomis esančiomis rampomis. Aktyvi zona projektuojama žalių augalų intarpe ir turi tris organiškus patekimus į ją.

01. Projektuojamas bendruomenės centro pastatas
02. Pergolė
03. Vaikų žaidimų aikštelė
04. Amfiteatras
05. BMX dviračių aikštelė
Scenarijai
Pietvakarinėje sklypo dalyje projektuojama amfiteatro zona turi 3 skirtingų lygių apskritimo formos į žemės paviršių įsiliejančias amfiteatro atsisėdimo vietas. Kairėje amfiteatro pusėje formuojama nuožulni plokštuma. Amfiteatro erdvė pritaikoma bendruomenės susibūrimams, piknikams, ramiems pašnekesiams ir ilgiems vasaros vakarams su draugais. Įgilinta Amfiteatro struktūra ir intensyvus esamas bei naujai projektuojamas apželdinimas sukuria užuovėją ir sumažina aplinkos triukšmą, taip sukuriama ramesnė erdvė susitikimams. Lankytojai čia kviečiami ne tik suvalgti savo pietų gamtoje, bet taip pat išsinešus kompiuterį iš darbo erdvės, pasidarbuoti gryname ore.
Amfiteatro erdvė naudojama kaip bendruomenės susibūrimo vieta. Erdvė tinkama žaisti žaidimus su kamuoliu, petankę ir kt.
Naujai numatyti sprendiniai skatina įvairaus amžiaus žmonių bendruomeniškumo jausmą, kuriant daugiafunkcines erdves, kurios yra skirtos aktyviai ir pasyviai veiklai, kūrybiniams užsiėmimams.
Amfiteatras formuojamas pasitelkiant reljefą, įgilinimas suteikia užuovėją, geresnę garso sklaidą. Skulptūriška amfiteatro forma leidžia juo mėgautis ne tik vasaros laiku, bet ir žiemą. Sukuriamas žiemos amfiteatras, kuriame visa scena paliekama sniego/ledo skulptūroms.
Amfiteatro erdvė pritaikoma plenerams, renginiams, gyvo garso koncertams, poezijos skaitymui ir pan. Aplink amfiteatrą projektuojama lauko pergola. Amfiteatro erdvė funkciškai gali būti naudojama renginiams, mokiniams lauko klasei, lauko žaidimams senjorams, kūrybiniai veiklai gamtoje. Transformuojamos pergolos gali būti uždengiamos renginių metu taip apsaugant žiūrovus, atlikėjus bei įrangą nuo kritulių. Vasaros metu jos naudojamos kaip priedanga nuo intensyvios pietų saulės.

















